Zespół Państwowych Ogólnokształcących

Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3

im. Grażyny Bacewicz

 

"Kompozytor musi pisać
z wewnętrzną satysfakcją i szczerze,
ale nie może zapominać o tym,
że pisze dla ludzi..."

GRAŻYNA BACEWICZ

Wycieczka do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze- lekcja w plenerze

Wycieczka do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze- lekcja w plenerze.

 

7 października 2021 roku o godzinie 9:00 wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę do Opinogóry, miejscowości położonej o 100 kilometrów od Warszawy, w której, na terenie dawnych posiadłości rodziny Krasińskich, znajduje się Muzeum Romantyzmu. Pojechały z nami panie Izabela Nowak i Agnieszka Osakowicz.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zobaczenia wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego, prezentowanej pod hasłem „Romantyzm nieoczywisty”, która przybliżyła nam nie tylko postać tego wybitnego polskiego artysty, ale także romantyczną estetykę, z której czerpał on inspirację.

Następnie odwiedziliśmy piękny neogotycki pałacyk, będący prezentem ślubnym dla Zygmunta Krasińskiego i Elizy Branickiej, dwór, oficynę dworską i powozownię, gdzie obejrzeliśmy ekspozycje gromadzące pamiątki związane z dzieciństwem i codziennością poety, historią rodziny Krasińskich, a także ważnymi wydarzeniami epoki napoleońskiej. Podczas zwiedzania poznaliśmy wiele szczegółów z życia Zygmunta Krasińskiego, których odbicie można zauważyć w twórczości poety.

Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po 22 hektarowym, zabytkowym parku w stylu angielskim, któremu uroku dodawała piękna, jesienna pogoda. Ciekawym akcentem zwiedzania była wizyta w ptaszarni, gdzie podziwialiśmy między innymi pawie i bażanty.

Podczas wycieczki bliżej poznaliśmy postać poety, Zygmunta Krasińskiego, a także realia epoki, w której żył, zyskując szersze spojrzenie na twórczość nie tylko jego, ale wszystkich autorów romantycznych.

ul.Tyszkiewicza 42,
01-172 Warszawa,
tel. (22) 632-10-09 w 107
fax (22) 632-20-48
SEKRETARIAT CZYNNY CODZIENNIE
(OPRÓCZ SOBÓT) W GODZ. 8-16.00
mail : sekretariat@bacewicz.edu.pl
mail do admina : administrator
COPYRIGHT Hieroglif 2012 ©